divadlo - opera, balet, činohra

Zhasněte lampiony

30.1.2012 9:11:33

Dátum/Date: 27.2.2012 a 18.4.2012 o 19:00 hod.
Miesto konania/Place of event: Ateliér Babylon, Bratislava - prvé predstavenie

Popis/Description:

Československý herecký koncert TATIANY VILHELMOVEJ a MARIÁNA MIEZGU.

KOMÉDIA O JEHO TÚŽBE ÍSŤ K NEJ DOMOV.

Popredná česká filmová a divadelná herečka Tatiana Vilhelmová sa na javisku po prvý krát stretla s Mariánom Miezgom pred takmer desiatimi rokmi v pražskom divadle Černá Labuť. Špeciálne pre nich dvoch pripravil úpravu a preklad ruskej divadelnej hry Lavička od A. Geľmana, český režisér slovenského pôvodu Peter Serge Butko. Predstavenie dostalo názov Zhasněte lamipony, podľa šlágru Hany Hegerovej.

Režisér predstavenia na to spomína nasledovne: „Poznal som Maja Miezgu ako študenta prvého ročníku na VŠMU. Najskôr mi bol sympatický ľudsky a onedlho som sa presvedčil že je to výborný herec. Tatiana Vilhelmová bola v tej dobe už v Čechách hviezda. Táňa však nebola hviezda ktorá je len populárna. Mala pomerne silnú pozíciu, pretože jej výkony vo filmoch boli vysoko hodnotené odborníkmi doma i v zahraničí. Boli sme sa spolu pozrieť na Maja Miezgu v divadle, pretože som tušil, že dohromady môžu vytvoriť silný herecký pár. Po predstavení mi na bare povedala že môžem, začať pracovať na texte. Mal som z toho veľkú radosť a mám ju dodnes, baví ma dívať sa na nich celý ten čas, čo to predstavenie hráme. Začínali to skúšať ako dvaja slobodní ľudia a dnes to hrajú ešte lepšie ako na začiatku. Veď za celý čas čo to predstavenie hrajú vstúpili do manželstiev a narodili sa im po dve deti, čo sa v tom predstavení tiež trochu odráža. Predovšetkým na ich výkonoch. Hovorím tomu, že sa smejem na tom, akí sú dospelí.“

Kritiky často vyzdvihovali Vilhelmovej temperament a výrazný talent pre stvárnenie obyčajnej ženy
„z ľudu“. Spolu s Miezgovou schopnosťou ukázať pútavo slabé stránky mužskej povahy, to dohromady vytvára príťažlivú javiskovú harmóniu. A to celé je podtrhnuté tým, že každý z hercov hrá vo svojom vlastnom jazyku. Ona po česky, on po slovensky. Ona žije v nemenovanom českom meste, chodí do práce a sama sa stará o syna. Občas chodí podvečer do parku, kde sa snaží upútať nejakého muža. Aj on prišiel do parku aby upútal nejakú ženu. Obom sa to na chvíľu podarí a všetko sa môže zdať ideálne, až do okamžiku keď na seba narazí mužský a ženský svet. A zároveň český a slovenský jazyk. Behom jedného večera tí dvaja v parku zažijú v skratke všetko, čo by si v partnerstve boli schopní dať i zobrať.

Herci partnerskej téme predstavenia nezostávajú nič dlžní. Ich výkony diváka rozosmievajú i dojímajú. Vilhelmová a Miezga na javisku vytvárajú celý rad situácii na vysokej hereckej úrovni o čom svedčí i veľký úspech predstavenia v Prahe a taktiež na zájazdoch v Čechách, na Slovensku i v zahraničí.

Od februára 2012 sa predstavenie na rok stane súčasťou repertoáru bratislavského divadla Ateliér Babylon, kde bude premiérovo uvedené s novou scénografiou. Ateliér Babylon nebol zvolený náhodou. Režisér predstavenia, Peter Serge Butko, nedávno v tomto divadle režíroval predstavenie LORDI s Marošom Kramárom, Jozefom Vajdom a Petrom Šimunom. Na základe tejto spolupráce sa v divadle Ateliér Babylon rozhodla česká produkčná spoločnosť SERGEART.COM uviesť po dobu jedného roku desať špeciálnych predstavení inscenácie ZHASNĚTE LAMPIONY.

Reprízy budú uvádzané raz za mesiac, po dobu jedného roku, kedy začne natáčanie celovečerného filmu podľa predstavenia.

Viac informácií aj na www.sergeart.com


VSTUPENKY/TICKETS na podujatie Zhasněte lampiony už v predaji!