divadlo - opera, balet, činohra

Vagína monológy

11.10.2010 14:54:30

Medzinárodné divadlo Meteorit v Bratislave uvedie dňa 22. októbra 2010 o 19:00 hod. kľúčovú premiéru aktuálnej sezóny (2010/2011) – súčasnú drámu americkej autorky Eve Ensler – Vagína monológy.

Hra, ktorá sa vo svete radí medzi najúspešnejšie súčasné inscenácie, bude po prvý krát od svetovej premiéry (r. 1996) inscenovaná na divadelných doskách na Slovensku. Hru režijne naštudoval a spracoval Róbert Csontos, herec a riaditeľ divadla Meteorit. V hlavných úlohách sa predstavia Katarína Krátka a Andrea Halaszová zo Slovenska a bosnianska herečka Adisa Zuberovic.
Prvá premiéra hry Vagína monológy sa uskutočnila  v roku 1996 na doskách jedného z divadiel na Off-Broadway. Divadelná inscenácia sa stala tak úspešnou, že počas niekoľkých rokov si v nej zahrali najväčšie svetové hviezdy: Whoopi Goldberg,  Alanis Morissette, Glenn Close, Melanie Griffith, Winona Ryder, Dannii Minogue, Julianna Margulies, Cate Blanchett, Calista Flockhart a mnoho ďalších.

Hra Vagína monológy sprostredkováva otvorený prístup k ženskej sexualite a prijímaní ženského tela takého ako je vo svojej jedinečnosti a celistvosti. Jednotlivé výpovede poskytujú široký a pestrý pohľad na tému ženskosti a násilia či bezprávia páchaného na ženách. V divadelnom prevedení zaznie napríklad monológ ženy, ktorú znásilnili počas vojny v Juhoslávii, dozvieme sa o prvých sexuálnych zážitkoch 13 ročného dievčaťa, staneme sa svedkami cynického monológu 72 ročnej ženy. Niektoré výpovede poskytujú podnet na vážne zamyslenie, niektoré nesú v sebe veľký kus humoru, iné sú zas veľmi chladné.
Dráma Vagína monológy je jednou z najúspešnejších súčasných hier na divadelných doskách vôbec. Divadelná hra vznikla podľa knihy s rovnomenným názvom a je dielom spisovateľky Eve Ensler pochádzajúcej z New Yorku. Eve Ensler považuje svoje dielo za ,,antropologický výskum“ (Eve Ensler realizovala v rámci výskumu okolo dvesto rozhovorov). Jednou z hlavných tém hry je násilie páchané na ženách. Divadelné spracovanie tejto knihy bolo preložené do 26 jazykov.